صفحه اصلی ۴ مورد مؤثر در استراتژی بازاریابی موبایل

ما مانند بسیاری از افراد دیگر، موبایل خود را همه‌جا همراه خود می‌بریم. ما به دلیل اینکه موبایل‌هایمان کارمان را بسیار ساده می‌کنند، به آن‌ها خیلی متکی شده‌ایم. ما از موبایلمان برای اهداف معمول و رایج استفاده می‌کنیم ولی هنگامی که کمی بیشتر فکر می‌کنیم واقعاً شگفت‌زده می‌شویم که چقدر کار مختلف با می‌توانیم با آن انجام دهیم( مانند بازاریابی موبایل ) و بر اساس گفته گوگل، این مهم در مورد بسیاری از افراد صدق می‌کند: در حدود دو سوم افرادی که از موبایل‌های هوشمند استفاده می‌کنند ( حدود ۶۸% ) میگویند که در حدود پانزده دقیقه پس از بیداری موبایل خود را چک می‌کنند و ۳۰% افراد اقرار کرده‌اند که اگر به آن دسترسی نداشته باشند، عصبی می‌شوند. ۸۷% افراد نیز موبایل خود را در تمام طول روز و شب در کنار خود دارند. خواه به‌عنوان یک تازه‌وارد در بازار موبایل، خواه برای اصلاح و یا اطمینان از صحت استراتژی موبایلتان باید چهار حوزه‌ای که در ادامه آمده است را در استراتژی موبایل خود استفاده کنید.
استراتژی بازاریابی موبایل :این نکته بسیار حائز اهمیت است که مخاطب خود را بشناسید و درک کنید که آن‌ها وقتی آنلاین هستند به چه‌کاری مشغول هستند. به‌عنوان‌مثال ممکن است برای برخی کمپانی‌ها مثل کسب‌وکارهای محلی در مقایسه با کمپانی‌های B2B، ترافیک اینترنتی موبایل گزینه مناسب‌تری باشد. صرف‌نظر از نوع کمپانی، اهمیت موبایل مرتباً رو به افزایش است. مشتریان بیشتر کارهای خود را به‌صورت آنلاین انجام می‌دهند و با استفاده از دستگاه‌های مختلف به وب‌سایت‌های متفاوت دسترسی پیدا می‌کنند. این بسیار مهم است که جریان مشخصی را تنظیم کنید و با استفاده از بهینه‌سازی استراتژی موبایل خود، مشتریان خود را جذب و درگیر کنید. ما درواقع بر دو مسئله‌ی اساسی در امر استراتژی موبایل متمرکز هستیم : برنامه‌های موبایل، وب‌سایت‌های موبایل. هنگامی‌که در حال گسترش ترفندهای موبایل هستید، اهداف تلفن همراه را برای مشتریان خود مشخص و تعریف کنید مخاطبان تلفن همراه به‌طور حتم به دنبال اهداف متفاوت دیگری نسبت به مصرف‌کنندگان دسکتاپ هستند.

۱-برنامه‌های موبایل- آیا برای فلان نیاز ,یک اپلیکیشن وجود دارد ؟

آیا تابه‌حال اصطلاح ” آیا برای فلان نیاز یک اپلیکیشن وجود دارد”به گوشتان خورده است ؟ اگرچه اپل به دلایل تجارتی خاص خود این شعار را طراحی کرده است اما این عبارت بیان‌گر آن است که به‌طور حتم امروزه برای بسیاری از کاربران برنامه‌های متفاوتی وجود دارد. ترفند موبایل تنها این نیست که یک وب‌سایت سازگار با موبایل داشته باشید بلکه تجارت موبایل دارای رموز و لایه‌های پنهان بسیاری ست. تجربه‌ی استفاده از دکستاپ نسبت به تجربه‌ی استفاده از موبایل کاملاً متفاوت است و این به بازاریابان موبایل کمک می‌کند که آیا یک برنامه موبایل ارزش توسعه را دارد یا خیر. در بسیاری از موارد توسعه یک برنامه موبایل ارزشمند است چراکه مربوط به تجربه‌ی یک عمل خاص است اما در موارد دیگر برای تجربه‌ای خاص و یا اهداف یک گروه خاص نیاز به انجام چنین کاری نیست. در عوض وب‌سایتی سازگار با موبایل طراحی کنید که مقایسه‌ی بین دکستاپ و موبایل را فراهم می‌سازد. اگر یک برنامه‌ی خاص برای موبایل را طراحی کردید، مراحل لازم برای بهینه‌سازی فروشگاه نرم‌افزار را طی کنید و یک کمپین تبلیغاتی برای آن را ایجاد کنید. موتور جست جو تنها نباید بر گوگل یا بینگ متمرکز باشد و می‌تواند بر فروشگاه‌های نرم‌افزار یا دیگر موقعیت‌های آنلاین متمرکز باشد. برای کمک در زمینه‌ی رتبه‌بندی فروشگاه برنامه، به نظرات  و رتبه‌بندی‌های کنترل کیفی متمرکز شوید.

۲-وب‌سایت موبایل- آیا محتوای سایت شما سازگار با موبایل است ؟

گام اول در ایجاد وب‌سایت سازگار با موبایل این است که سایت خود را به لحاظ فنی درست توسعه دهید. دو گزینه برای وب‌سایت موبایل بدین قرار است : وب‌سایت ریسپانسیو یا یک وب‌سایت اختصاصی برای موبایل. باید این نکته را به خاطر داشته باشید که چه محتوایی را برای استفاده‌کنندگان موبایل در نظر دارید. شما بدون توجه به اینکه وب‌سایت خود را برای چه منظوری تنظیم می‌کنید، می‌بایست امکان جستجو بر اساس کلمات کلیدی موبایل را ممکن سازید تا بدین‌وسیله بتوانید متن راهنمای صحیحی را ایجاد کنید. کلمات کلیدی می‌توانند معانی متفاوتی را با خود حمل کنند. هدف جستجو ر بسیار مهم‌تر از حجم جستجو برای کلمات کلیدی است. اگر شما در پی ایجاد وب‌سایت سازگار با موبایل هستید، برای رفاه حال بازدیدکنندگان خود سرعت بارگذاری سایت را بالا ببرید. گوگل و بسیاری از شبکه‌های اجتماعی بر سرعت بالای وب‌سایت‌های موبایل تأکید می‌کنند تا تجربه‌ی سرعت بالا را برای کاربران فراهم کنند.

۳- تجزیه‌وتحلیل ترافیک موبایل – تصمیم‌گیری آگاهانه برای مخاطبانتان.

بعد از اینکه استراتژی بازاریابی موبایل خود را به‌قدر کافی گسترش دادید، این نکته بسیار حائز اهمیت است که معیارهای سنجش موفقیت استراتژی خود را ارزیابی کنید. مانند هر تصمیم دیگری در حوزه‌ی بازاریابی، ارتقا استراتژی‌های موبایل توسط شما باید شامل داده‌هایی باشد که تصمیم شما را حمایت و پشتیبانی کند. تجزیه‌وتحلیل ترافیک‌های موبایل همواره یک استراتژی بسیار حیاتی در مرحله‌ی بین گسترش و ادامه‌ی استراتژی‌های شما است. گوگل آنالیتیکز با استفاده از گزارش‌ها موبایل امکانی را برای بازاریابان فراهم می‌کند تا به تصمیمی آگاهانه جهت به ذوق آوردن کاربران خود برسند. بهترین معیار برای شروع، معیارهای تعامل است. بسیاری از وب‌سایت‌ها، کاربران موبایل بیشتری نسبت به کاربران دسکتاپ دارند. اگرچه شما ممکن است بیشتر ترافیک خود را از طریق موبایل دریافت کنید، اما می‌توانید یک گام فراتر بروید و با نگاه کردن به معیارهای زیر برای قضاوت در مورد عملکرد استراتژی‌های تلفن همراه را دنبال کنید:

  • بانس ریت
  • صفحات بازدید شده در هر مراجعه
  • نرخ تبدیل نرم و سخت
  • سرعت بارگذاری سایت بر روی موبایل
  • صفحه فرودهای مورد علاقه کاربران
  • محصولات با فروش بالا

شما قادر به دریافت معیارهای موبایل و مقایسه‌ی آن با معیارهای دکستاپ و مقایسه‌ی اختلافات موجود هستید. داده‌های عملی که به‌وسیله‌ی گوگل آنالیتیکز به دست آمده‌اند به بازاریابان امکان تصمیم‌گیری و یا اعمال تغییرات لازم را می‌دهد؛ مانند نوع محتوا در سایت موبایل (یا برنامه موبایل)، طراحی، و قابلیت استفاده.

۴- قابلیت استفاده در موبایل تجربه را روان‌تر کنید.

فقط به خاطر آنکه چیزی بر روی دسکتاپ خوب  به نظر می‌رسد به این معنا نیست که آن در یک دستگاه تلفن همراه کار خواهد کرد. هنگامی‌که نوبت به استفاده از دستگاه تلفن همراه می‌رسد, دستگاه‌ها و وسایل واقعی را برای شناسایی مسائل بالقوه استفاده کنید. بررسی کنید تا ببینید که چگونه صفحه‌نمایش موبایل ممکن است ارائه‌ی وب‌سایت شما را تغییر دهد. یک صفحه خاص می‌تواند در دستگاه‌های متعدد متفاوت باشد حتی اگر به نظر سازگار با موبایل برسد شاید تجربه کاربری بد و ضعیفی ایجاد کند. بسیار مهم است که در نظر بگیرید چقدر دکمه‌ی گزینه‌ها به یکدیگر نزدیک هستند. متأسفانه خیلی‌ها ممکن است چون دارای انگشتان چاقی هستند، انتخاب گزینه‌ی صحیح برایشان بسیار دشوار باشد. بنابراین نباید موردی را طوری تعبیه کنید تا در عملکرد دچار مشکل شود. تجربه را هرچه می‌توانید روان‌تر و آسان‌تر کنید. مطمئن شوید که طراحی برای موبایل شما مورد ارزیابی با تست A / B  قرار گرفته است که این خود به تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد زیبایی وب‌سایت یا برنامه کمک می‌کند.

استراتژی موبایل راه نجات کسب‌وکار شما

شکی در مهم بودن موبایل نیست . درواقع بازاریابان باید با تمرکز بر استفاده از داده‌های تحلیلی و استراتژی‌های لازم بتوانند تجربه‌ای بهتر را برای مشتریان خود فراهم کنند. فناوری موبایل مرتباً در حال تحول است و ما برای دستیابی به مشتریان موردنظرمان خود به داده‌های زیادی داریم. اگر بازاریابان همچنان به ارائه بهترین تجربه برای کاربران تلفن همراه مشغول باشند، ممکن است خیلی افراد دیگر به کامپیوتر رومیزی نیاز پیدا نکنند.

منبع: www.toprankblog.com
943 بازدید ۰۷ آبان ۱۳۹۵

همین امروز تبلیغات خود را شروع کنید

متخصصان و مشاوران ما آماده‌اند تا شما را در تمامی مراحل ساخت کمپین تبلیغاتی راهنمایی کنند