صفحه اصلی تبلیغات کلیکی در مقابل سئو

تبلیغات کلیکی در مقابل سئو، کدامیک برای وبسایت شما مناسب تر است؟

 

وقتی صحبت از جذب بازدید کننده به وبسایت و ایجاد ترافیک بالا برای وبسایت در میان می آید، شما دو گزینه ی انتخابی پیش رو دارید:

 

تبلیغات کلیکی (PPC) و سئو (SEO)

 

به منظور بالا بردن ترافیک وبسایتتان، می توانید از برنامه های تبلیغات کلیکی مثل Google Adwords که توسط گوگل ارائه شده است و یا برنامه هایی مثل موتور بازاریابی یاهو (Yahoo search marketing) استفادده بنمایید. این قبیل برنامه ها به شما امکان می دهند که تبلیغات خود را در صفحه ی اسپانسر ها در معرض دید قرار داده و در صفحات نتیجه ی هر یک از موتورهای جستجوگر، تبلیغات شما قابل رویت باشد. سپس یه ازای هر شخصی که از طریق کلیک کردن روی این تبلیغات وارد وبسایت شما شود و البته روشن است که این قضیه بستگی به میزان وسوسه انگیز بودن و رقابت آفرینی کلید واژه های منتخب شما دارد، مبلغ معینی می پردازید.

 

متناوبا میتوانید ترافیک وبسایت خود را به صورت کاملا رایگان افزایش دهید و این کار زمانی امکان پذیر است که تعداد دفعاتی که شما را در موتورهای جستجوگر، جستجو می کنند بالا رود. می بایست از روش های تبلیغاتی سئو (SEO) پیروی کرده واز این طریق تلاش کنید وبسایتتان در صفحات، برجسته تر و بیشتر دیده شود. لازم به ذکر است که رسیدن به بهترین نتیجه و در صدر فهرست نتیجه ی جستجوها، آن هم به صورت کاملا رایگان، کاری زمان بر است.

 

و حال این پرسش به میان می آید که کدام یک از روش های مذکور، بهتر و کارآمد تر است؟ این مسئله به نیاز و بودجه ی شما بستگی دارد. اگر مایلید ترافیک بالا و بازدیدکننده های زیادی را طی مدت زمانی کوتاه و محدود به وبسایت خود جذب نموده و حاضر به پرداخت مبلغی بابت آن هستید، تبلیغات کلیکی (PPC) می تواند گزینه ی مناسبی برایتان به حساب آید، ولی اگر می خواهید با صرف کمترین هزینه ای، به بهترین نتیجه دست یابید عاقلانه تر است اگر روش سئو (SEO) را به کار بگیرید.

 

در این جا به سه پرسش می پردازیم که با پرسیدن آن ها از خودتان می توانید به درستی انتخاب کنید که روش سئو برای کسب و کار شما مناسب تر است یا روش تبلیغات کلیکی (PPC) ؟

 

بودجه ای که برای تبلیغات وبسایتی در اختیار دارید چقدر است؟

 

برای انتخاب بین دو گزینه ی تبلیغات کلیکی و تبلیغات سئو در اولین مرحله باید مشخص کنید کسب و کارتان تا چه مقدار بودجه ی تبلیغاتی را می تواند پشتیبانی کند؟ شما مختارید که میزان پولی را که می خواهید صرف این تبلیغات نمایید بنا به خواست خودتان تا هر مقداری تنظیم نمایید اما ایده ی خوبی است که با حداقل بودجه ی روزانه بین پنج تا ده دلار کار خود را آغاز نمایید.

 

در صورتی که هیچ پولی به منظور اختصاص دادن به تبلیغات ندارید، پس روش مورد نیاز شما، سئو خواهد بود؛ اما اگر کمترین پولی برای سرمایه گذاری در تبلیغات کلیکی (PPC) در اختیار دارید، از امتحان این روش پشیمان نخواهید شد چرا که منافع زیادی برایتان به همراه خواهد داشت.

 

از جمله این منافع می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

مرحله ی آزمایشی سریع تر: تمرکز وبسایت ها می بایست بر روی جذب نمودن بازدید کننده به سوی خودشان باشد و حال این جذب نمودن می تواند برای فروش یک مجصول، ثبت نام و اشتراک در خبرنامه و یا هر چیز دیگری باشد. وبسایت ها نیاز دارند تا برای دریافت نتیجه بهتر، میزان بازدید کننده هایی که به سمت وبسایت آن ها جذب می گردند و علل و روش این جذب شدن را از طریق روش های فعال آزمایش و امتحان، کنترل نمایند. برای انجام این آزمایش ها به وجود ترافیک بالا در وبسایت احتیاج است بنابراین برای دست یافتن به نتیجه ی سریع تر می توان از تبلیغات کلیکی (PPC) استفاده نمود.

 

در امان ماندن از به روز رسانی های الگوریتم های تبلیغات سئو (SEO)

 

یکی از بزرگ ترین نقاط ضعف روش سئو، تغییرات مداوم در الگوریتم آن است. زمانی که این تغییرات در الگوریتم اتفاق می افتند وبسایت هایی که از روش سئو (SEO) استفاده می کنند ممکن است رتبه ی خود را از دست بدهند و طبیعتا در پی آن، سود این وبسایت ها کاهش می یابد و همه ی این ها عملا یک شبه اتفاق می افتد. اما هنگامی که شما برای جذب ترافیک به وبسایت خود، هزینه ای پرداخت می نمایید، وجود بازدید کننده های دائمی و پایدار را برای خودتان تضمین می کنید و تغییرات پیاپی در گوگل و سایر موتورهای جستجو، تاثیری بر وبسایت شما نخواهد داشت.

 

روش تبلیغات کلیکی مجهز به نمودار یادگیری است، کار خود را از یک کمپین تبلیغاتی کوچک اما بسیار هدفمند آغاز کنید و تبلیغات خود را به حساب تجزیه و تحلیل گوگل (Google Analytics) متصل نمایید. حساب تجزیه و تحلیل گوگل برای شما مشخص می کند که کدام یک از بازدید کننده های وبسایت از طریق تبلیغات کلیکی به وبسایت شما جذب و وارد شده اند و همچنین برایتان روشن می سازد که آیا بازده سرمایه گذاری شما که ROI نامیده می شود، مثبت است و یا منفی.

 

در صنعت و پیشه ی شما هزینه ی تبلیغات کلیکی (CPC) به ازای هر کلیک چقدر است؟

 

علاوه بر مشخص کردن بودجه ی کلی که برای تبلیغات خود در نظر گرفته اید نگاهی نیز به هزینه هایی بیاندازید که سایر افرادی که شغل و کسب و کاری مشابه شما دارند، برای تبلیغات خود می پردازند.

 

پلت فرم های تبلیغات کلیکی به کاربران این امکان را می دهد که هزینه ای که تمایل دارند به ازای هر کلیک پرداخت کنند معلوم نمایند؛ که این مبلغ معین و مشخص شده را “هزینه ی تبلیغات کلیکی می نامند. برای مثال می توانید از موتور تخمین ترافیک گوگل (Traffic Estimator) که به طور رایگان در اختیار کاربران قرار دارد استفاده کنید و به افرادی که از عبارت “بیمه آنلاین اتومبیل” استفاده کرده اند دست یابید و ببینید هزینه ی تبلیغات کلیکی (CPC) برای این کلید واژه یا عبارت کلیدی خاص، دو دلار و هفتاد وشش سنت بوده است.

 

> موضوع مشابه : تبلیغات کلیکی یا سئو

 

اما هزینه ی تبلیغات کلیکی (CPC) می تواند بسیار بالاتر از آنچه ذکر شد باشد. مثلا برای عبارت کلیدی “بیمه اتومبیل” این هزینه به بیست و هشت دلار و پنجاه و پنج سنت رسیده است. این چنین هزینه هایی، رسیدن به سودآوری را برای بازاریابان تازه کار تا حد زیادی دشوار می کند. در چنین شرایطی استفاده از روش تبلیغات سئو (SEO) می تواند انتخاب بهتری به شمار آید.

 

۳٫ برای کلید واژه های مورد نظر شما در صفحه ی نتایج موتورهای جستجوگر، تا چه اندازه رقیب وجود دارد؟

 

همچنین لازم است بر این مسئله واقف شوید که برای کلید واژه ها یا همان عبارات کلیدی شما، در صفحات نتایج موتورهای جستجوگر چقدر رقیب وجود دارد؟ بدین منظور کلید واژه ی مورد نظرتان را در ابزار جستجوی کلید واژه ی گوگل (Google External Keyword Research Tool) وارد نموده و این ابزار نه تنها رقیبان موجود برای این کلید واژه را تخمین خواهد زد بلکه تعداد کسانی که کلید واژه ی مورد نظر شما را جستجو کرده اند را نیز به شما اطلاع می دهد. همچنین هزینه ی تبلیغات کلیکی برای کلید واژه ی مورد نظرتان را به طور میانگین در اختیارتان قرار می دهد.

 

در صنایعی که رقابت در آن ها بیشترین شدت را دارد، ممکن است دریابید که کلید واژه ی مورد نظرشما، تحت اختیار وبسایت های قدرتمند قرار دارد. می توان گفت در چنین شرایطی از میدان به در کردن رقیبان و بر جای آن ها نشستن تقریبا خیالی باطل است، مگر اینکه زمان و پول قابل توجهی را صرف انجام این کار کنید. در چنین مواردی شاید را عاقلانه تر، پرداخت هزینه برای تبلیغات کلیکی باشد.

 

اما در نهایت به این مسئله توجه داشته باشید که همیشه نباید از بین دو گزینه فقط یک مورد را انتخاب کنید. ادغام دو روش تبلیغات کلیکی و سئو می تواند بسیار قدرتمند باشد. این سه سوال را از خود بپرسید و سپس ادغامی بهینه از هر دو روش تبلیغاتی را برای وبسایت خود در نظر بگیرید.

971 بازدید ۰۳ مهر ۱۳۹۵

همین امروز تبلیغات خود را شروع کنید

متخصصان و مشاوران ما آماده‌اند تا شما را در تمامی مراحل ساخت کمپین تبلیغاتی راهنمایی کنند